مقایسه آزمون دولینگو با آزمون های آیلتس و تافل

هزینه آزمون

هزینه آزمون دولینگو تنها ۴۹ دلار آمریکاست، درحالی که آزمون‌های آیلتس و تافل هرکدام به ترتیب حدود ۲۲۰ و ۲۴۵ دلار می‌­باشند (در نظر داشته باشید هزینه این دو آزمون در کشورهای مختلف، متفاوت است). این تفاوت قیمت، بسیاری از داوطلبان آزمون های بین المللی را به سمت آزمون دولینگو کشانده است.

زمان برگزاری آزمون

برای شرکت در آزمون دولینگو هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد. آزمون دولینگو را می‌توان در هر زمان از شبانه روز، در ۳۶۵ روز سال و در هر جایی که هستید انجام دهید ولی دو آزمون دیگر تقریبا هر ۱۰ الی ۱۵ روز یکبار برگزار می‌شود.

محل برگزاری

آزمون دولینگو فقط به صورت آنلاین برگزار می‌شود. به همین دلیل دسترسی بیشتر و راحت تری به آن وجود دارد. اما آزمون‌های تافل و آیلتس در موسسه‌های خاص برگزار می‌شوند که باید از قبل برای زمان مشخصی ثبت نام کرده باشید.

مدت زمان آزمون

مدت زمان برگزاری آزمون کتبی آیلتس (به غیر از آزمون شفاهی که ۱۵ الی ۲۰ دقیقه طول می کشد) ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه و آزمون تافل حدود ۴ ساعت است، اما تمام مراحل آزمون دولینگو از ابتدا تا انتها، حدود ۱ ساعت به طول می­‌انجامد.

نوع سوالات و آزمون

در هر سه آزمون، چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی یعنی لیسنینگ، ریدینگ، اسپیکینگ و رایتینگ مورد بررسی قرار می گیرند اما تفاوت در این است که در آزمون تافل و آیلتس هر بخش به صورت جداگانه ارزیابی می شود. در حالی که در آزمون دولینگو همه مهارت ها به صورت یکباره و بدون قالب خاصی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

میزان سختی سوالات

آزمون زبان انگلیسی دولینگو، آزمونی انطباقی (Adaptive) است یعنی آزمون پرسش به پرسش جلو می‌رود و با توجه به پاسخ شما سخت و آسان می شود. ولی در آزمون آیلتس و تافل سوال هایی از پیش تعیین شده و در یک سطح برای همه افراد ارایه می شود.

نکته: آزمون آیلتس Indicator و تافل اگرچه کامپیوتری هم برگزار شوند، Adaptive نیستند.

زمان اعلام نتایج آزمون

تنها بعد از دو روز از زمان انجام آزمون دولینگو، نتیجه آن را دریافت خواهید کرد، اما نتایج آزمون­‌های تافل و آیلتس بین ۱۰ تا ۱۳ روز زمان نیاز دارد تا به دست شما برسد.

نمره بندی آزمون

نمره ی آزمون دولینگو در بازه ی ۱۶۰-۰ می باشد.

محدوده نمره تافل در محدوده ۱۲۰-۰ برای کل آزمون و ۳۰-۰ برای هر بخش است.

نمره کلی و همچنین هر بخش آیلتس بین ۹-۰ می باشد.

 

معادل سازی نمره آزمون دولینگو با آیلتس

 

Informative image

 

معادل سازی نمره آزمون دولینگو با تافل

 

Informative image

 

مدت اعتبار

هر سه آزمون دولینگو، آیلتس و تافل ۲ سال اعتبار دارند.

هزینه گزارش کارنامه

یکی از بهترین مزیت هایی که آزمون دولینگو نسبت به آیلتس و تافل دارد این است که بدون پرداخت هیچ­­گونه هزینه‌ای، می­‌توانید کارنامه را از صفحه نتیجه خود به هر تعداد دانشگاه یا مدرسه در سراسر جهان که در لیست سایت دولینگو باشد، ارسال کنید.

این در حالی است که اگر بخواهید نمرات آزمون تافل خود را به بیش از ۴ دانشگاه ارسال کنید، به ازای هر کالج یا دانشگاه باید ۲۰ دلار بپردازید.

برای آیلتس نیز می توانید تا یک ماه پس از نتیجه، کارنامه خود را به ۵ دانشگاه به صورت رایگان ارسال کنید. اما برای تعداد بیشتر و پس از این مدت زمان باید هزینه پرداخت کنید.

ارسال کارنامه با فایل مهارت

در بخش سوم آزمون دولینگو که Video Interview & Writing Sample  نام دارد، یک مصاحبه ویدئویی و یک نمونه از Writing از شما گرفته می‌شود که در نمره کارنامه بی‌تاثیر است ولی همراه با نمره کارنامه، برای دانشگاه فرستاده می شود. در حقیقت این فرصت را به شما می دهد تا توانایی خود را در زبان انگلیسی با یک مصاحبه ویدئویی و یک نمونه Writing دیگر هم نشان دهید. کارنامه دولینگو شامل یک نمره ی کلی و چهار ریزنمره می باشد.

اما در آزمون تافل و آیلتس فقط کارنامه به صورت عددی با ریز نمرات هر مهارت ارسال می‌شود.

محدودیت تعداد و فاصله زمانی شرکت در آزمون

در رابطه با آزمون دولینگو، شما می توانید در هر ماه (۳۰ روز) در دو آزمون شرکت کنید.

درآیلتس، هیچ محدودیتی بین زمان های آزمون وجود ندارد.

برای تعداد دفعات شرکت در آزمون تافل، بازه ی زمانی بین شرکت در دو آزمون باید حداقل ۱۲ روز باشد.

گستره پذیرش توسط دانشگاه‌ها

از آنجایی که آزمون های آیلتس و تافل آزمون های قدیمی تر و شناخته شده تری هستند ، بیشتر دانشگاه ها آن را می پذیرند و قبول دارند. اما آزمون دولینگو را تعداد مشخصی از دانشگاه‌ها قبول دارند (که می توانید با مراجعه به سایت آزمون دولینگو لیست آن ها را مشاهده کنید). به همین دلیل قبل از شرکت در آزمون دولینگو ابتدا لیست دانشگاه هایی که این آزمون را می پذیرند و همچنین نمره ی مورد قبول هر دانشگاه و رشته را چک کنید.

استفاده برای اقامت

آزمونهای IELTS General و PTE General برای اقامت کشورهای استرالیا، نیوزلند، انگلستان و کانادا مورد تایید سفارت می‌باشند ولی برای آزمون دولینگو فعلا چنین امکانی وجود ندارد.

منابع و کتاب برای مطالعه

آزمون دولینگو یک آزمون جدید است به همین دلیل مانند آزمون های آیلتس و تافل دارای منابع متعددی نیست ولی آزمون های آیلتس و تافل برای هر مهارت بی شمار کتاب کمک آموزشی دارند.

البته می توان از منابع آیلتس و تافل هم برای آمادگی آزمون دولینگو استفاده کرد.

همچنین، گروه ایران دولینگو تمرینات متناسب و شبیه سازی شده با آزمون دولینگو را به صورت تمرینات روزانه از طریق گروه تلگرام و به صورت رایگان، کلاس های آموزشی و پکیج نمونه سوالات آزمون اصلی دولینگو را ترتیب داده است که تاکنون شمار زیادی از افراد از آن ها بهره برده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *